Ендоскопія - інновації в хірургії сьогодні та в майбутньому

 

Інструментальні методи дослідження часто відіграють вирішальну роль при постановці діагнозу. Завдяки їм можна оцінити ефективність терапії і простежити динаміку захворювання.

Ендоскопія широко застосовувалась і раніше, а новостворена галузь «хірургічна ендоскопія» стала надзвичайна затребувана. Завдяки сучасній ендоскопії лікарі можуть заглянути всередину людського організму. При цьому вони використовують ендоскоп - зонд з відео пристроєм-наконечником. Лінзи ендоскопа висвітлюють певну порожнину органу і знімають її на відеокамеру. Що ж собою являють ендоскопи?

  

Ендоскопи представляють собою жорсткі зонди або гнучкі м'які шланги, пристосовані до використання в різних порожнинах тіла. Вони виготовлені з гіпоалергенних полімерів з порожниною всередині. Через ці порожнини можна вводити різні інструменти. Сучасні технології розширили можливості ендоскопа і зробили його невід'ємною частиною хірургії.

 

Ендоскопи, що застосовуються у нас, мають сучасні технічні можливості. Прекрасна роздільна здатність, маса інноваційних пристосувань, достатня гнучкість, дозволяють розглянути внутрішню поверхню багатьох органів в деталях, виявити патологічні процеси, зафіксувати навіть найменші, і такі що тільки починаються, зміни в слизових і серозних оболонках.

 

Залежно від досліджуваного органу розрізняють, наприклад, бронхоскопію (ендоскопія легенів), гастроскопію (ендоскопія шлунка), колоноскопію (ендоскопія товстого кишечника), артроскопію (ендоскопія суглобів) і т. д. Під час цього обстеження лікар отримує можливість бачити тканини «вживу» в даний момент часу. Вся інформація виводиться на екран монітора, легко зчитується і аналізується.

 

Історія розвитку ендоскопії

 

В історії розвитку ендоскопії прийнято виділяти 4 періоди:

1. Ригідний період.

2. Напівгнучкий період.

3. Волоконно-оптичний період.

4. Електронний період.

 

Перший період - ригідний - веде відлік з кінця 18 століття, коли Philip Bozzini створив перший ендоскоп для дослідження порожнини матки і прямої кишки, джерелом світла в ньому була свічка. Француз Antoine Jean Desormeaux модифікував ендоскоп. Замість свічки він використовував газову лампу, а для відбиття світла застосував срібне дзеркало. Ригідний період тривав 100 років. Всі ці роки лікарі та вчені вносили свої поправки в пристрій і вдосконалювали ендоскопи.

У 1932 році R. Schindler винайшов напівгнучкий лінзовий гастроскоп. З цього часу можна говорити про напівгнучкий період, який характеризується справжнім проривом в ендоскопії.

 

З 1958 року починається волоконно-оптичний період. Був створений перший фіброгастроскоп та світло в ньому передавався гнучкими скляними волокнами.

 

В даний час волоконно-оптичний період змінився електронним. Оптичні сигнали перетворюються в електронні. Завдяки цьому відкриваються великі можливості для швидкого і більш точного діагностування, зображення на екрані з'являється у високій роздільній здатності, його можна збільшувати в десятки разів. Такий розвиток ендоскопії сприяв розвитку ендоскопічної хірургії.

 

Медицина 21 століття має широкі можливості якісної діагностики. Крім збору анамнезу та огляду пацієнта клініки впроваджують додаткові методи дослідження, спектр яких постійно розширюється. Ендоскопія сьогодні є високо інформативним і широко поширеним методом дослідження багатьох органів. Деякі методи ендоскопії застосовуються всім без винятку пацієнтам, інші проводяться за індивідуальними показаннями, в залежності від шляху діагностичного пошуку.

 

Ендоскопи, що застосовуються зараз, володіють підвищеною прохідністю. Завдяки маленькому діаметру трубки, високій пружності їх ковтати менш дискомфортно, а ускладнення після процедури зведені до мінімуму.

 

Ендоскопія застосовується сьогодні не тільки для розпізнавання ранніх стадій хвороби (особливо онкологічних), а й для малоінвазивних процедур, пов'язаних з лікувальними заходами (біопсія, введення ліків і т.д.) Під час таких операцій в порожнину вводяться за допомогою гнучких ендоскопів інструменти-маніпулятори, якими можуть управляти хірурги. Лікарі вважають, що ендоскопічна хірургія - це хірургія майбутнього, так як це ощадна і безкровна хірургія.

 

Інновації в ендоскопії

 

Сьогодні - вік технічних інновацій в області ендоскопії. Інновації, що з'явилися в ендоскопії, у багато разів перевищують темпи їх впровадження в минулому столітті. Зараз важко уявити ендоскопію без відеозапису і якісного зображення, яке можна збільшити в рази. Стає все більш популярною капсульна ендоскопія. У розвинутих країнах капсульна ендоскопія - це «золотий стандарт» для нетравматичної і безболісної діагностики тонкого кишечника.

 

Зараз у світі активно освоюють абсолютно нову технологію, так звану трансатлантичну хірургію. Зовсім недавно такі телеопераціі здавалися просто фантастикою. Сьогодні завдяки впровадженню робототехнічних систем операцію вже можна робити далеко від пацієнта. Перша повномасштабна телеоперація була проведена у Франції хірургом, який знаходився в Нью-Йорку. «Скальпелем» орудував робот, якому давав інструкції лікар з-за океану. Ця операція отримала назву "Ліндберг" - на честь Чарльза Ліндберга, який здiйснив перший переліт через Атлантичний океан. Така телехірургія - наступний крок у розвитку ендоскопiчної галузi.

ТЕХНОЛОГІЇ

Медицина не може врятувати від смерті, але спроможна продовжити життя, зміцнити мораль­ність, заохочуючи доброчесність, переслідуючи порок — цього смертельного ворога здоров’я, — може вилікувати багато недуг, що уражають бідне людство, і робить сильнішими державу й народ своїми порадами.

 

Хуанді

(2698–2598 до н.е.)

давній китайський імператор

Читайте додатково:

Helicobacter pylori. Значна частина хвороб шлунка є, як не дивно, інфекційними захворюван-ням. Викликаються вони ...