У кожного є причини побоюватись колоноскопії. Часто це базується на нерозумінні - як про процедуру так і про рак товстої кишки, говорить Керол А. Берк, доктор медичних наук, директор Центру поліпів кишечника та профілактики раку в Інституті травних захворювань Клівлендської клініки.

Люди не можуть зрозуміти, що рак товстої кишки є одним з таких, що найкраще піддаються профілактиці, і що колоноскопія є коротким, трохи незручним обстеженням, яке може врятувати їхнє життя.

Доктор Берк розділяє сім найбільш поширених помилок, які пацієнти уявляють про колоноскопію, зібраних протягом 15 років роботи гастроентерологом.

 

Міф № 1: Я "застрахований" від раку товстої кишки

Істина така: Кожна людина знаходиться в небезпеці, один в вісімнадцяти американських чоловіків та жінок хворіють раком товстої кишки протягом життя. Дорослі у віці старше 50-ти повинні проводити колоноскопії, так як більшість поліпів, які є попередниками раку товстої кишки, утворюються після 50-ти. Видалення поліпів запобігає раку товстої кишки.

Міф № 2: У мене немає ніяких симптомів, мені не потрібна колоноскопія

Майже у всіх випадках, рак товстої кишки починається як передракове розростання в товстій кишці, яке зазвичай не викликає симптомів. Колоноскопія виявляє поліпи тому лікарі можуть видалити їх, перш ніж вони перетворяться на рак. Ідея полягає в тому, щоб зробити це, перш ніж вони викличуть симптоми. В середньому, ендоскопісти, виконуючи колоноскопії знаходять передракові поліпи в 15 відсотків жінок і 25 відсотків чоловіків у віці 50 років і старше.

Міф № 3: Я не можу випити цей препарат для підготовки кишечника!

Вживання препарату для очистки кишечника є одним з провідних чинників, що допомагають провести колоноскопію. Хороша новина: сьогодні підготувати кишечник легше, ніж раніше. Замість того, щоб мучитись з 4-ма літрами розчину, пацієнти можуть вибрати варіант з половиною. Більш того, багато лікарів призначають дози, де ви берете половину підготовчого препарату ввечері, а іншу половину вранці перед процедурою.

Міф № 4: Колоноскопія - неточний метод

У 2008 році дослідження, які встановили, що колоноскопія не може повністю захистити від виникнення раку товстої кишки, отримали багато уваги засобів масової інформації. Але в тому дослідженні, багато колоноскопій не були закінчені або були виконані лікарями загальної практики та сімейними лікарями, які, можливо, не мали достатнього досвіду, щоб зробити колоноскопію добре.

Пізніші дослідження підтверджують, що досвід дійсно має значення, коли ви обираєте, хто виконує колоноскопію. Для високоякісного обстеження, переконайтеся, що ваш лікар спеціалізується у проведенні колоноскопій і підвищує свої професійні навички.

Міф № 5: Колоноскопія занадто боляче!

Насправді, 99% пацієнтів отримують адекватне знеболювання шляхом контрольованої седації (або поверхневого медикаментозного сну), які забезпечують комфортне проведення колоноскопії. Більшість пацієнтів навіть не пам'ятають, як проходило обстеження. Пацієнтам, яким необхідний більш глибокий седативний ефект, деякі клініки пропонують загальну анестезію (наркоз).

Міф № 6: Це занадто ризиковано. Моєму другу пошкодили кишечник під час колоноскопії

Якщо колоноскопія виконується кваліфікованим лікарем-ендоскопістом, процедура надзвичайно безпечна. Ризик перфорації становить менше 1 на 1000 випадків, а ризик кровотечі становить менше 1 відсотка.

 

Міф № 7: Якщо я захворів на колоректальний рак, значить, це повинно було трапитися

Це не вірно. Колоректальному раку можна запобігти, і ось яким чином: скринінг КРР починають у віці 50 років або раніше, якщо у вас є фактори ризику (колоноскопія є найкращим методом скринінгу). Також корисно дотримуватися раціонального харчування, підтримувати нормальну вагу, займатися фізкультурою і кинути палити.

Оригінал статті

Міфи про колоноскопію:

Медицина – наука, вкрай необхідна для людини в будь-який час, в будь-якому місці і не тільки тоді, коли вона хвора, але і навіть тоді, коли вона здорова. Лікарська діяльність дає вихід до досконалості, до моральності, до пізнання Бога, до досягнення істинного щастя – можна сказати, що це праця в ім’я Творця.

Моше бен Маймон (Маймонід) (1135 – 1204) 

єврейський лікар-полімат